מדריך בנושא צרכנות טובה

מדריך בנושא צרכנות טובה

 
טיב מהלכיו של צרכן נקבע על פי שיקול דעת כלכלי המאפשר לו לצרוך כמה שפחות ולקבל כמה שיותר. מנגד, צרכן שעושה זאת מטעמי חיסכון פרופר, תוך פגיעה באיכות – אינו נחשב לצרכן חכם, ויותר מכך – הוא עלול לפספס את המטרה לשמה נכנס לסיטואציית הצריכה. לדוגמה – אדם שחלומו הוא ללמוד ציור אומנותי בסגנון פיקאסו, והוא רואה שהוא לא מצליח לממן את שכר הלימוד, אך לפתע הוא מוצא קורס קריקטורות ברבע המחיר ונרשם אליו – הוא צרכן מתפשר שזנח את מטרתו הראשונית. אם המטרה הייתה באמת ציור אומנותי, הצעד החכם יותר היה להירשם עם מלגה, או הלוואה למימוש חלומו. לפניכם מדריך המאפשר לכם לגבש כללי צרכנות טובה לעתיד.
 
האם מדובר במוצר שישמש אתכם לטווח הקרוב, הרחוק או שניהם גם יחד?
 
במידה והמוצר הוא לשימוש בטווח הקרוב, החשיבות של "איכות" זניחה יותר מאשר מוצר שישמש אתכם לטווח הרחוק. מדוע? משום שברוב שירותי ה- "דחוף" אין תוצר סופי אלא טיפול נקודתי בבעיה. כך, למשל, אם אתם זקוקים בפעם הראשונה לאינסטלטור או מדביר, רוב אנשי המקצוע שתפנו אליהם ידעו לטפל בבעיה, כמובן שכדאי לבדוק מי הם במדריכים כתובים או מקוונים של צרכנות טובה. לעומת זאת, אם אנו עוסקים במוצר שהוא לטווח הארוך: חסכון לילדים, רישום ללימודים אקדמאים 3-7 שנים, וכד' – כמובן שלאיכות יש משמעות מרחיקת לכת. ככלל: מוצר לטווח הארוך זה מ וצר שאתם משלמים עליו לא רק בכסף אלא גם בזמן, מתוקף היותו מסופק בטווח הארוך. בשביל מוסר תשלומים שכזה רצוי שתהיה תמורה הולמת. הדברים נכונים גם למוצרים בהם משתמשים גם בטווח הקצר וגם בטווח הארוך – מוצרים שהם בעיקר מתחומים רפואיים כמו סד לילה לשיניים, עדשות מגע וכד'. מומלץ לבחור להיות מטופלים רק אצל הטובים ביותר.
 
מדריך בנושא צרכנות טובה
 
כללים לרכישת מוצר בוטיק שיתאים לצרכים שלכם
 
כעת, משבחרת את המוצר, עלייך לדעת שאתה בוחר את הטוב ביותר. במידה ומדובר במוצר פיזי, יש להיכנס לדף המוצר או לקטלוג של הספק שלו, לקרוא אודות המוצר, להתעניין אצל צרכנים קודמים שצרכו אותו, ולהסיק אודות האייטם המתאים לך ביותר. למשל – כאשר קונים בגדי ספורט או נעליים, יש לבחון למה הביגוד משמש: ריצה, הליכה, סיבולת לב ריאה, משחקי כדור, אתלטיקה, וכד'. קניית נעלי ריצה למי שבקושי יוצא לריצה – לדוגמה היא קנייה לא נבונה. דוגמה נוספת: תכשיטים. נחשב לאחד התחומים הפחות בטוחים, שכן יום אחד המוכר יכול "להוכיח" לכם ששלו הכי יוקרתי ונדיר, ויום אחר – סוחרים ממולחים שתנסו למכור להם "יוכיחו" לכם שעבדו עליכם. לכן, בתחום כזה חשוב להתייעץ עם מומחים ולהסיק האם התכשיט אכן אותנטי, האם הוא שווה את מחירו, וכד'.
 
כללים לרכישת שירות הולם
 
 אם הספקתם לקרוא בפסקה שלעיל את נושא צרכנות התכשיטים, אופן בחירת השירות שלכם זהה לחלוטין, אך לא לדאוג: כאן לא צריך מומחים: אתם לבד תוכלו לדעת האם השירות מתאים לכם. ניקח לדוגמה – רישום ללימודים. חברות השמה רבות בעיקר בתחום התוכנה מלמדות קורסים בחינם לאחר בחינה וסינון מועמדים. זו כמובן ההשקעה הכי טובה, שכן אתם גם צוברים ידע וגם יכולים להתחיל לעבוד בחברות הללו לאחר מכן. ומה לגבי לימודים בתשלום?
 
ישנם מוסדות לימוד שהם טאבו מוסכם – למשל אוניברסיטאות ומכללות מפורסמות. במקרים כאלו – חשוב לקרוא מה מציע המסלול ולבדוק האם הוא מתאים לצרכים שלכם. אך מה תעשו אם יפנה אליכם אדם פרטי, יטען שהוא מהטובים והחזקים בשוק וימליץ לכם ללמוד אצלו? ההמלצה שלנו – תבדקו כמה  הוא משלם לעצמו לשעה. זה ייתן לכם אינדיקציה ראשונית לגביו ולגבי רמת אמינותו. לדוגמה – הוצע לכם קורס ב- 10,000 שקל עם 4 שעות שבועיות למשך 4 חודשים. על כמה שעות לימוד אתם משלמים לחודש? 16, ולכן בסך הכל תשלמו על 64 שעות. חישוב פשוט של 10,000/64מניב 156.25 ₪. זה מה שהמכללה לוקחת לשעת לימוד על תלמיד. אם אתם סבורים שאתם באמת צריכים ללמוד את זה, והיא לעזרכם בתחום, זה עשוי להיות כדאי, אבל אם אתם בכל מקרה עוסקים בתחום הזה, ומעוניינים בהשלמת ידע, ואתם בעצמכם כבר מוכרים ידע דומה במחיר גבוה יותר, ישנה סבירות דיי גבוהה שמי שמולכם לא באמת יכול לעזור לכם או לתרום לכם ידע חדש, ואז לא כדאי להירשם לשירותו.